Koncerty z cyklu "Niedziela z muzyką u św. Mateusza" organizowane są przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Łodzi. Stanowią jednocześnie nawiązanie do tradycji protestanckiej, gdzie muzyka zawsze spełniała jedną z kluczowych ról w życiu duchowym.

Pierwszy po wojnie koncert odbył się w 1951 roku, a już w latach 1959-66 dzięki staraniom parafii rozpoczęły się regularne koncerty organowe. Kontynuacją tej tradycji jest obecny cykl "Niedziela z muzyką...', zainicjowany we wrześniu 1996. Kierownictwo artystyczne "Niedziel" sprawuje Irena Wisełka-Cieślar, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi.

W ramach koncertów, które odbywają się zawsze w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 17.00 (z wyjątkiem lipca i sierpnia) można wysłuchać recitali organowych, ale również koncertów kameralnych, czy oratoryjnych.

Koncerty oratoryjne przyjmowane są wśród Łodzian z wielkim entuzjazmem. Kolejno wykonano tu: Pasję wg św. Mateusza J. S. Bacha (zespół muzyków z Berlina pod dyrekcją Christiana Finke), Pasję wg św. Jana (pod dyrekcją Marka Głowackiego) oraz 4 Kantaty Bacha (poprowadził także Marek Głowacki).